Pokój nam wszystkim :)Wypada nam dzisiaj małe, kurierskie święto - Dzień Kuriera i Przewoźnika. 29 września związany jest z postacią archanioła Gabriela, który patronuje kurierskiej profesji. To święto obchodzone w Polsce (Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek w UE wypada 16 lutego), ale i ja na rosyjskiej emigracji zamierzam dziś zaszaleć - założę krawat do pracy ;) Jeżeli korzystacie z usług kurierów lub dopiero zamierzacie, pięknie proszę – przeczytajcie ten krótki poradnik i zróbcie swojemu kurierowi dzień. Ku obopólnej uciesze. Nie tylko od święta.

Parcie na szkło ;)Kurier – profesja niby prosta. Rozwozisz i zbierasz przesyłki w obrębie swojego rejonu. Samochodem, rowerem, albo pieszo. Łatwizna? Taaak... Ustalanie optymalnej trasy uwzględniającej wszystkie adresy odbiorców i nadawców (wyrzucanie i wplatanie do niej nowych punktów w czasie roboczego dnia), liczenie pieniędzy i pilnowanie wypełniania dokumentów pod stałą presją czasu, milion nieprzewidywalnych sytuacji... Kurier musi być elastyczny, dokładny, stale skupiony i przy tym wszystkim jeszcze nie urwać głowy marudzącemu klientowi pomimo nawału własnych powodów do stresu każdego dnia. Ale jeśli nie załamujesz się trudnymi początkami – prędzej czy później „obstukasz się” z tematem, wyrobisz odpowiednie nawyki i kurierka okaże się pracą przynosząca dużo satysfakcji.

O specyfice pracy kuriera rowerowego w Petersburgu przeczytaj we wpisie „A jednak można!”.

Korzystając z okazji kurierskiego święta, przygotowałem kilka porad Savoir-Vivre przydatnych dla mających styczność z osobami trudniącymi się niełatwą profesją kuriera. Wierzę, że możemy się wszyscy po obu stronach biurek pięknie ze sobą zgrać, jeśli będziemy zwracać uwagę na tych kilka kwestii:

- Chcesz coś wysłać - dzwonisz po kuriera. Dobry ruch! Paczuszkę przygotujesz sobie później, dokumenty wydrukujesz po śniadaniu – przecież masz czas. Po kilku minutach dzwonek do drzwi. Kto to może być tak wcześnie? Niespodzianka - to kurier. Wysłał go do Ciebie jego dispaczer, był ulicę obok. Powinieneś się cieszyć (bo szybko), kurier powinien się cieszyć (bo blisko) – system działa! A tymczasem przesyłka niegotowa, Ty stoisz zdezorientowany w drzwiach, kurier jest zły (być może nie daje tego po sobie poznać, ale uwierz mi – jest). Kolejni klienci czekają, a on traci cenny czas. Po prostu przygotuj przesyłkę, zanim uruchomisz machinę – to proste. Jeżeli zamierzasz wysłać coś później a chcesz zamówić kuriera teraz – powiadom bazę, że przesyłka będzie gotowa po określonej godzinie. I trzymaj się tej godziny.

Coś się przedłuża? Zawaliłeś z wyznaczonym terminem? Kurier siedzi na recepcji i patrzy na kwiatki? Zaproponuj herbatę albo kawę – może na dworze jest zimno? Masz ciastka, czekoladki, czy inne kalorie? Daaaaj... Osobiście najmilej wspominam człowieka, który zamawiając kuriera, zawsze witał każdego z nas w otwartych drzwiach z kubkiem ciepłego kakao. Sam był zapalonym rowerzystą, więc rozumiał, o co chodzi :)


- Jeżeli korzystasz z usług firmy kurierskiej regularnie, poproś kuriera o pozostawienie jakiejś ilości blankietów listów przewozowych. Wypełniaj je od razu. Kurier doceni, że szanujesz jego czas i masz już wszystko gotowe na biurku. Podpisze się, wpisze datę i godzinę i może lecieć dalej ku kolejnym sprawom nie cierpiącym zwłoki.

- Przesyłka do Ciebie! Kurier zadzwonił, żeby się dowiedzieć, czy jesteś pod adresem. To uprzejmość, bo nie musi tego robić, więc tym bardziej teraz nie dzwoń co 10 minut z pytaniem, kiedy przyjedzie. On tego nie wie! Planował za 15 minut, ale właśnie utknął w korku/nagle musiał zmienić trasę. Jeśli już koniecznie musisz zadzwonić, to od razu podaj swój adres. I na miłość boską nie pisz smsów...

- Czekasz na przesyłkę, przygotuj odliczoną kwotę – bo kurier nie musi wozić ze sobą drobnych, żeby wydawać resztę za przesyłki pobraniowe. Może, ale nie musi. Tym bardziej nie wysyłaj kuriera do sklepu, żeby rozmieniał pieniądze - to naprawdę nie jego zadanie! Kiedyś jeden człowiek groził mi telefonem do programu Janusza Weissa (serio!), bo nie miałem mu wydać 2 złotych (osiągnął tyle, że stał się pośmiewiskiem całej firmy). Bo musisz wiedzieć, że klienci to temat numer jeden wsród kurierów, a plotki szybko się rozchodzą ;)

- Jeżeli całe dnie spędzasz w pracy - zamawiaj paczki do pracy, nie na adres domowy. Nie tłumacz mi do słuchawki, że Cię nie ma w domu, bo „ludzie w dzień pracują”. A my niby co robimy?

- Wysyłasz książkę, nie ładuj jej do kartonu po butach. Wysyłasz buty - nie pakuj ich w karton od plazmy. Krótko mówiąc - im mniej miejsca zajmuje paczuszka, tym wygodniej dla wszystkich. No i nie ryzykujesz dopłaty za gabaryty :)

I na koniec najważniejsze - bądź człowiekiem. Po prostu bądź człowiekiem.

Krzysztof
29.09.2017
Komentarze  

0 #1 Zbyszek 2017-11-29 18:31
Witam,
na FB super "świąteczna" fotka mostu Łomonosowa... Chciałoby się zobaczyć jeszcze Aniczkowski ( od ostatniej wizyty chyba jednak mój ulubiony ) No i jaki musi być Newski w świątecznych ozdobach :)
Pozdrowienia dla najpiękniejszego miasta na świecie ( i bloga o nim )
Cytować
0 #2 Krzysiek 2017-11-29 19:58
Dzięki! Dekoracji świątecznych przybywa już od połowy listopada :) Za jakiś czas na pewno sklecę jakąś świąteczną galerię. Pozdrowienia!
Cytować
0 #3 Zbyszek 2017-12-31 19:57
Szczęśliwego Nowego Roku!
PS Lato
Cytować
0 #4 Zbyszek 2017-12-31 19:58
Cytuję Zbyszek:
Szczęśliwego Nowego Roku!
PS Lato

Błąd miało być zima ;)
Cytować
0 #5 Dawid 2018-01-29 22:07
Fajne, możne ludzie zaczną myśleć, powodzenia :)
Cytować
0 #6 Krzysiek 2018-01-30 19:29
Cytuję Dawid:
Fajne, możne ludzie zaczną myśleć, powodzenia :)

Dzięki! :)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

1.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour