Car Piotr I - założyciel PetersburgaZ inicjatywą budowy twierdzy a potem miasta na brzegach Newy, wyszedł na początku XVIII w. car Piotr I. Umowna data założenia Petersburga to 16 maja 1703 r. - data podpisanie przez cara ukazu o budowie Twierdzy Pietropawłowskiej dla obrony nowozdobytych w Wojnie Północnej ziem, dających Imperium Rosyjskiemu dostęp do Morza Bałtyckiego. Budowa miasta, floty wojennej i inne osiągnięcia cara-reformatora sprawiły, że zasłużył sobie na przydomek "Wielki".

Zmierzająca do swego ujścia w Zatoce Fińskiej Newa rozlewa się tworząc w swej delcie wiele wysp, na których przyszło budować nowe miasto - to właśnie z uwagi na wyspy i liczne kanały, które wytyczono w centrum miasta, zyskało ono przydomek Wenecji Północy. Należało również osuszyć rozległe bagna i wyrąbać olbrzymie połacie lasów. Bagniste tereny, wilgoć i wiatry wiejące znad zatoki nie pomagały budowniczym. Sprzyjały za to powstawaniu rozmaitych chorób, od których masowo ginęli robotnicy pracujący przy budowie miasta - Poziom wody podczas powodzi w 1924r.nie na darmo mówi się, że Petersburg został "zbudowany na kościach". Dodatkowym problemem okazały się częste powodzie powodowane porywistymi wiatrami znad morza. Największe z nich nawiedziły miasto w 1824 i 1924 r. – podczas tej pierwszej woda podniosła się o 5 metrów! Dziś w wielu punktach miasta można zobaczyć kamienne tablice upamiętniające występujący podczas historycznych powodzi poziom wody.

Nie był to czas sentymentów i kompromisów – Piotr I zamarzył o nowoczesnej, europejskiej stolicy dla swego imperium i nie liczył się z kosztami. Zapatrzony na Europę car chciał oprzeć swoją koncepcję na przykładach Wenecji i Amsterdamu, do współpracy zaprosił więc najlepszych europejskich architektów i urbanistów swego czasu. Carskie ukazy regulowały nawet ilość majstrów, rzemieślników, kupców i szlachty, których pozostałe gubernie były zobowiązane przysłać do nowej stolicy. Szlachta tradycyjnie nastawiona sceptycznie do pomysłów cara-reformatora niechętnie opuszczała swoje włości i przenosiła sie do wilgotnego, nieprzychylnego Petersburga budując na obrzeżach miasta liczne dwory i pałace. Dziś są one równie chętnie odwiedzane przez turystów, co historyczne centrum miasta na nabrzeżach Newy.

Krótko o Północnej Stolicy

Petersburg położony jest na ponad czterdziestu mniejszych i większych wyspach. Nad płynącymi między nimi kanałami i rzekami przerzucono prawie czterysta mostów, z których każdy jest inny i na swój sposób charakterystyczny. Nocą wszystkie zwodzone mosty nad Newą podnoszą się i pozostają otwarte przez kilka godzin, umożliwiając większym statkom komunikację pomiędzy Zatoką Fińską i portem a jeziorem Ładoga. Podniesione mosty nad Newą w czasie Białych Nocy to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta.

Odpoczynek na Wasilostrowskiej StriełceOprócz monumentalnej historycznej zabudowy i szerokich prospektów, centrum miasta charakteryzuje sie również dużą ilością pomników, rzeźb i akcentów rzeźbiarskich a także parków, skwerów, zieleńców i fontann, dających ulgę i umilających odpoczynek w gorące, letnie dni.

Petersburg nazywany jest Kulturalną Stolicą Rosji - nie bez przyczyny! Jest tu ponad sto teatrów i oper, a muzeów i galerii sztuki ponad dwieście! W tym kilka światowego formatu, np. porównywany z Luwrem petersburski Ermitaż, posiadający w swoich zbiorach m.in. dzieła Leonardo da Vinci, Rafaela, van Gogha, Renoira i Picasso.

Nie można też zapomnieć o spuściźnie dawnych mistrzów, dla których Petersburg stał się nie tylko miejscem życia i pracy, ale i natchnieniem. Pomnik na grobie CzajkowskiegoW tutejszej Akademii Sztuki malarskiego rzemiosła uczył się Repin, żyli tu i pisali Puszkin, Dostojewski i Gogol, a Szostakowicz i Czajkowski komponowali swoje symfonie.

W 2016 r. Petersburg po raz drugi z rzędu wygrał prestiżową nagrodę World Travel Award (nazywaną turystycznym "Oscarem") w kategorii najlepszego z punktu widzenia tursytyki miasta w Europie. Wyprzedził m. in. Amsterdam, Londyn, Barcelonę, Rzym i Paryż! Petersburg będzie również gospodarzem gali World Travel Awards w 2017 r.

Petersburg plasuje się w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów miast nie tylko w Europie ale i na świecie - każdego roku przyjmuje ich kilka milionów, a historyczne centrum miasta zostało wpisane w 1990 r. na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.

Zobacz lotniczą panoramę miasta z pokładu helikoptera – polataj nad Petersburgiem tutaj.

Krzysztof


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

6.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour