Zachód słońca nad Pietropawłowską TwierdząBiałe noce to fenomen, który pojawia się mniej-więcej w końcu maja i jest obserwowany do połowy lipca. Przez mniejszą lub większą (w zależności od okresu) część nocy niebo pozostaje jasne – słońce zachodzi tylko na krótką chwilę, w dodatku nie chowa się głęboko za widnokrąg. Na niebie przez krótki czas można obserwować piękny zachód słońca, po czym słońce znów zaczyna wschodzić. Zjawisko z jednej strony uciążliwe – nie jest łatwo zasnąć, gdy o północy jest niemalże tak jasno jak w dzień (bo za oknem właśnie wschodzi słońce), z drugiej jednak stanowiące nie lada atrakcję nie tylko dla turystów z innych regionów ale nawet dla samych petersburżan.

Podczas białych nocy odbywa się w Petersburgu kilka corocznych imprez muzycznych i zawodów sportowych, na ten okres przypada również czas bali maturalnych – jest to szczególny czas dla miasta i jego mieszkańców. Z białymi nocami wiąże się również stary zwyczaj całonocnych spacerów wśród historycznej zabudowy, ulicznych hulanek, wszelakich imprez i posiadówek na wolnym powietrzu na miejskich skwerach i parkach.

Podniesione mosty nad Newą to stały motyw wyobrażany na pamiątkach - mniej lub bardziej tandetnych ;)Dodatkowego smaczku takim eskapadom dodaje fakt, że stacje metra zostają zamknięte ok. północy i otwierają się dopiero o piątej nad ranem. W tym czasie również zwodzone mosty nad przecinającą miasto Newą podnoszą się, aby umożliwić większym statkom komunikację pomiędzy jeziorem Ładoga, petersburskim portem i Zatoką Fińską. W praktyce można powiedzieć, że ludzie pozostający wtedy w centrum, na własne życzenie zostają odcięci od reszty miasta i chcąc-nie chcąc (jeżeli mieszkają po drugiej stronie rzeki) muszą całą noc spędzić poza domem.

Białe noce ok. godziny 3.00 nad ranemA dzieje się w nocnym Petersburgu niemało - zakochani spacerują po nabrzeżach Newy, dzieci bogaczy w limuzynach jeżdżą od klubu do klubu, staruszkowie na ławeczkach politykują i grają w szachy, młodzież urządza sobie posiadówki z grillem na dachach kamienic, a turyści z całego świata zbierają się aby oglądać podniesione mosty nad Newą i przepływające pod nimi statki na tle zachodu słońca. 

Petersburg nie jest jedynym dużym miastem leżącym w strefie występowania zjawiska białych nocy. Co jednak interesujące, tylko tu ten fenomen jest integralną częścią tożsamości miasta. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Petersburskie białe noce były tematem poematów, obrazów i tłem wydarzeń w wielu wybitnych utworach literackich, warto wspomnieć powieść „Białe Noce” Dostojewskiego czy poemat „Miedziany Jeździec” Puszkina ze słynnym cytatem „Bez lampy nocą czytam, piszę”. Związek białych nocy i Petersburga utrwalił się jako kulturowa klisza - jeśli białe noce, to tylko w Petersburgu.

KrzysztofKomentarze  

0 #1 Sylwia 2017-04-10 19:17
Jestem ciekawa panującej atmosfery miasta w tym okresie. W ogóle to samo zjawisko białych nocy jest ciekawe. Niedługo (czerwiec) sama doświadczę tego. Na razie czytam bloga i zbieram informacje :) Co prawda nie wybieram się sama tylko z Wytwórnią Wypraw (bo tak łatwiej, wszystko załatwione przez biuro) ale uważam, że odpowiedni zasób wiedzy należy mieć. Mam pewne obawy po ostatnich zajściach, ale pocieszam się tym, że służby są w większej gotowości, więc i samo bezpieczeństwo jest lepsze.
Cytować
+1 #2 Krzysiek 2017-04-11 17:52
W zupełności się się zgadzam, trzeba dobrze się przygotowywać merytorycznie do wyjazdów w nowe miejsca. Co nam po obejrzeniu "ładnego pałacu", jeśli umyka nam jego niesamowita historia? :)

Bardzo mi przyjemnie, że zawędrowałaś na moją stronę - życzę przyjemnego odbioru! Jeśli będziesz miała wolny czas w Petersburgu i chęć na spotkanie - zapraszam do kontaktu :) Pozdrowienia!
Cytować
0 #3 Ewa 2017-07-19 11:36
Witam,

Wrocilam wlasnie z Petersburga tydzien temu i jestem zachwycona. Spodziewalam sie, ze bedzie pieknie, ale to co zobaczylam i atmosfera miasta przeszly moje oczekiwania. Zahaczylam o koncowke bialych nocy (5-9 lipca). Ciemno robilo sie po 23-ej, a widno?? Chyba kolo 3 rano. Na pewno warto zaplacic wiecej i jechac w okresie bialych nocy.
Wasza strone polecila mi podczas wyjazdu pani z mojej wycieczki. Nie zdazylam w czasie pobytu w Petersburgu przeczytac wszystkiego, bo faktycznie zamieszczacie baaardzo duzo ciekawych i fajnych artykulow. Gratuluje ciekawej strony, zaangazowania i stworzenia miejsca na ciekawa lekture!
Cytować
0 #4 Krzysiek 2017-07-19 19:22
Dziękuję za ciepłe słowa! Mam nadzieję, że będzie Pani zaglądać częściej :) Pozdrowienia!
Cytować
0 #5 IWONA 2019-05-24 23:14
Bardzo się cieszę ze był pan naszym przewodnikiem po mieście z Wytwórni Wypraw dwa dni temu.Dzięki temu ze wspomniał pan o swoim blogu moglam go przeczytać i tyle ciekawych rzeczy sie dowiedzieć.Niestety wycieczka z tego biura to wielki chaos organizacyjny i brak kompetencji ze strony pilota.Niewiele sie dowiedziałam i sama biegalam z mapą po mieście.Nie narzekam ale mam niedosyt bo mieliśmy mało czasu na samodzielne odkrywanie miasta
Cytować
0 #6 Krzysiek 2019-05-25 12:53
Pani Iwono,
dziękuję, mi również było bardzo przyjemnie. W przyszłości zapraszam do skorzystania z usług biura podróży Lena Tour :)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

1.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour