Zawody balonoweCzy to możliwe, aby przedstawić największy kraj na świecie na miniaturowej makiecie? Owszem. Oczywiście odtworzenie całej Rosji w sensownej skali jest technicznie niewykonalne z uwagi na rozmiar, jaki musiałaby mieć taka makieta, ale i tak twórcy dysponujący powierzchnią ośmiuset metrów kwadratowych stanęli na wysokości zadania. Na makiecie odtworzono każdy region kraju za pomocą charakterystycznych zabytków, zabudowy, cech geograficznych i warunków klimatycznych. Okazuje się, że będąc w Petersburgu można „zwiedzić” nie tylko Północną Stolicę!

Odśnieżanie idzie pełną parą!Rosja to nie tylko miasta, wsie, podmiejskie dacze i znane na całym świecie ikony architektury – twórcy makiety nie zapomnieli nawet o rdzennych mieszkańcach dalekiej północy. Wśród ośnieżonych pustkowi natkniemy się na mieszkających w tradycyjnych czumach koczowników i ich stada reniferów – tylko co jakiś czas przejazd pociągu urozmaica tu monotonię krajobrazu tundry.

Makieta jest w ciągłym ruchu. Po mostach i tunelach jeżdżą pociągi, po miejskich ulicach pędzą samochody, na placach budów wre praca. Niedaleko wejścia zwraca uwagę demonstracja małych mieszkańców makiety niosących transparenty z napisami „Chcemy szacunku!” „Zrozumcie nas – też jesteśmy ludźmi!” czy „Ręce precz od makiety!”. Na makiecie stoi nawet... sam budynek Grand Makiety wraz z pokaźnej długości kolejką oczekujących na wejście.

Rosyjska specjalność - kąpiel w przerębluBardzo ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie nad makietą ledowego oświetlenia, które co jakiś czas zaczyna się stopniowo ściemniać począwszy od wschodu w kierunku zachodnim, po czym cała makieta na dwie minuty pogrąża się w ciemności. W tym czasie włączają się uliczne lampy, reflektory samochodów i pociągów i światła w oknach budynków – cała makieta rozświetla się dzięki setkom tysięcy małych światełek, robi to wrażenie!

W Petersburgu można zobaczyć również makietę XVIII-wiecznego miasta - Piotrowską Akwatorię.

Warto oglądać makietę dokładnie, aby nie przegapić wielu szczególnie interesujących szczegółów i zabawnych scenek rodzajowych - ucieczki więźniów z zakładu karnego przez własnoręcznie wykopany tunel, reportażu ekipy telewizyjnej z pola, na którym pojawiły sie kręgi w zbożu, pijanych kolegów śpiewających na dworcu kolejowym, napaści niedźwiedzia na turystów czy dzieci szalejących na plaży nad Morzem Czarnym. Takich smaczków są tu setki, jeśli nie tysiące - właściwie za każdym razem można znaleźć nowe, interesujące szczegóły. Tym bardziej, że makieta żyje swoim własnym życiem i pracujący przy niej artyści wciąż dodają lub modyfikują jej elementy.

Polecamy niezwykle interesujący reportaż na temat Grand Makiety Rosji w polskim tłumaczeniu przygotowanym przez Kolejwizję – tutaj.

Krzysztof

Informacje:

Adres: ul. Tsvetochnaya 16 (Цветочная ул. 16) - stacja metra Moskovskiye Vorota
Grand Makiet otwarty jest codziennie w godzinach 10.00 – 20.00
Cena biletu:
Dorośli (od 14l.) – 400 rubli
Dzieci (3-14l.) – 200 rubli

- W dni wolne i świąteczne cena biletów jest wyższa o 50 rubli.
- Fotografowanie i filmowanie bez dodatkowych opłat.
Strona: www.grandmaket.ruDodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

6.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour