Miniaturowe statki piotrowskiej epoki.Co takiego mają w sobie wszelkie miniatury, dioramy, modele i makiety, że tak pobudzają wyobraźnię i niezmiennie fascynują ludzi w każdym wieku? Trudno powiedzieć. W każdym razie - ich fani na pewno będą zachwyceni wizytą w Petersburgu. W mieście można bowiem zobaczyć aż dwie, zupełnie odmienne od siebie tematycznie, żywe, ruchome makiety. Cechą wspólną tych przedsięwzięć są ich imponujące rozmiary i rozmach – obserwując szczegóły rozmieszczone na kilkuset metrach kwadratowych można od nich nie odchodzić przez wiele godzin! Tym razem zapraszam na wycieczkę do dawnego, miniaturowego Petersburga.

Na makiecie odwzorowano Petersburg XVIII wieku – epokę Piotra I, Elżbiety, Katarzyny II. Jest to więc historyczna makieta miasta, którego już nie ma. Przede wszystkim duży nacisk położono na ukazanie „morskiej” historii miasta – powstanie floty Imperium Rosyjskie zawdzięczało Piotrowi I, dzięki któremu Rosja zdobyła dostęp do Bałtyku. Na makiecie nie mogło więc zabraknąć dawnych statków i łodzi pływających po prawdziwej wodzie. Takie rozwiązanie nie występuje często na podobnych makietach, ponieważ użycie wody nastręcza wielu problemów technicznych. Tym bardziej warto to zobaczyć na żywo – nie na każdej makiecie statki naprawdę się kołyszą! Bardzo realistycznie odwzorowano również scenę powodzi. Petersburg z uwagi na swoje położenie zalewany był w swojej krótkiej historii wielokrotnie.

Scena rytualnych kąpieli w przeręblu.
W Petersburgu można zobaczyć również makietę „całej”, współczesnej Rosji – Grand Makiet.

Makieta ma bez wątpienia walory edukacyjne – ukazano na niej dawne życie codzienne, święta i religijne obrzędy wszystkich warstw społecznych. Są więc i dworskie bale na otwartym powietrzu i ciężka robota portowych tragarzy. Odwzorowano również pracę chłopów pańszczyźnianych na przylegających do miasta ziemiach Wielkich Książąt - a wszystko z dbałością o najmniejsze szczegóły. Bo to one są tu najważniejsze.

Krótki film ukazujący walory Piotrowskiej Akwatorii mozna obejrzeć tutaj.

KrzysztofInformacje:

Adres: Malaya Morskaya ul., 4/1, stacja metro Admiralteyskaya (ten sam budynek).
Czynne: codziennie w godz. 10.00-22.00.
Ceny biletów: 400 rub. dorośli, 200 rub. dzieci (do 18 lat). W soboty, niedziele i święta bilety są droższe o 50 rubli.
Strona: www.peteraqua.ru

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

2.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour