Modele rosyjskich fregat w sali sławy Jedną z głównych składowych tożsamości Petersburga jest związek z morzem. Miasto jest dumne ze swojej morskiej historii, wojennej floty i jej bohaterów a morskie tradycje są tu kultywowane właściwie od zawsze. Młodzi chłopcy w mundurach Akademii Marynarki Wojennej wlewający się strumieniem do wagonów metra na stacji Chyornaya Rechka zawsze wywołują u mnie miłe skojarzenia z rodzinnym Szczecinem i tutejszą Akademią Morską. Aby poznać dzieje rosyjskiej wojennej floty i zrozumieć fenomen specyficznego podejścia Petersburżan do jej historii warto wybrać się do Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej.

Historia muzeum sięga roku 1709, kiedy to z inicjatywy Piotra I powstała „model kamera”, gdzie zgodnie z carskim ukazem gromadzono drewniane modele i plany każdego budowanego w miejscowych stoczniach statku. To zbiory owych modeli (z których wiele doczekało współczesnych czasów) stały się podstawą kolekcji Muzeum Marynarki Wojennej.
Początkowo kolekcja była wyeksponowana w budynku Admiralicji, w czasie II WŚ przeniesiono ją do dawnego budynku giełdy na Vasilieovstrovskiej Strielce, zaś w 2011 r. muzeum przeprowadziło się do dawnych koszar carskiej marynarki, gdzie znajduje się dziś.

Łódź Piotra Wielkiego - "Dziadek rosyjskiej floty" Muzeum nosi imię Piotra Wielkiego – budowniczego morskiej potęgi imperium. Pomnik cara wita wchodzących do położonej na parterze sali sławy rosyjskiej floty. To chyba najciekawsza (a na pewno największa) sala muzum o wydłużonym kształcie przywodzącym na myśl kadłub okrętu. Ekspozycja opowiada o początkach rosyjskiej floty do końca XIX w. Centralną część sali zajmuje swego rodzaju morska relikwia - łódź Piotra I zwana „Dziadkiem rosyjskiej floty”. Tę niewielką żaglówkę o imieniu św. Mikołaj wcześniej eksponowano w specjalnie wybudowanym do tego celu „Botnym Domu” w Pietropawłowskiej Twierdzy .

Można tu również zobaczyć modele najstarszych rosyjskich fregat. Z resztą w całym muzeum jest ich pełno – modelarze będą zachwyceni! Pod sufitem wiszą bandery – po prawej rosyjskie, po lewej zdobyczne w licznych wojnach toczonych przez imperium w XVIII i XIX w. Z niektórych pozostały tylko smętnie zwisające strzępy.

Sala poświęcona historii floty radzieckiej Na pierwszym piętrze rozmieszczono kilkanaście sal opowiadających o losach rosyjskiej i radzieckiej marynarki w XX w. i wydarzeniom, w której brały udział morskie siły zbrojne - wojnie rosyjsko-japońskiej 1904-1905, I WŚ, rewolucji paźdzernikowej i wojnie domowej, II WŚ, Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Dominuje sprzęt wojskowy, miny i armaty, których nie jestem wielkim entuzjastą, ale już obrazy o tematyce marynistyczno-wojennej, których jest tu cała mnogość badzo przypadły mi do gustu. Jest jakaś romantyka w morskich kolosach na tle wzburzonych fal...

Osobom szczególnie zainteresowanym historią wojskowości polecam odwiedzić również:
- Muzeum Artylerii
- Krążownik Aurora
- Muzeum Obrony i Blokady Leningradu
- Muzeum Suworowa

Krzysztof


Informacje:


Adres: Nab. Kryukova Kanala 2 (наб. Крюкова канала 2) – najbliższa stacja metra Admiralteyskaya, następnie:
- piechotą ok. 20 min.
- trolejbusem nr 5 lub 22 do przystanku Ploschad Truda (площад Труда)
Muzeum otwarte w godzinach: 11.00 – 18.00
Zamknięte: poniedziałki i wtorki
Cena biletów: 400 rub. – dorośli, 250 rub. – uczniowie i studenci
Fotografowanie - 100 rub., filmowanie – 200 rub.
Strona muzeum: www.navalmuseum.ru




Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież


Ciekawostki

Fragment pomnika poświęconego ofiarom politycznych represji. "Martwa" połowa głowy sfinksa skierowana jest w stronę niesławnego aresztu śledczego - "Krzyży".

Facebook

Główny Partner