Aurora na nabrzeżu25 października 1917 r. o godz. 21.40 strzał oddany z krążownika Aurora w kierunku Pałacu Zimowego dał sygnał rewolucyjnym siłom bolszewików do szturmu na pałac i rozpoczęcia powstania - tyle obowiązująca po rewolucji październikowej, oficjalna wersja wydarzeń. Prawda jednak nie do końca pokrywa się z bolszewicką wersją i nieco odziera „Czerwone Żelazko”, jak często nazywano Aurorę, z patetycznej symboliki. Faktu, że statek wiele przeżył i wiele widział podważyć jednak nie sposób.

Dziobowe działo krążownika - to z niego oddano sławny strzałWystrzał Aurory nie był jedynym i tym bardziej pierwszym. Sygnał do rozpoczęcia powstania dano z Pietropawłowskiej Twierdzy - Aurora strzeliła w odpowiedzi, potwierdzając tym samym swoją gotowość. Druga sprawa, że statek znajdował się w tym czasie przy Angielskim Nabrzeżu, skąd nie miałby możliwości strzelić w kierunku Zimowego Pałacu. Nawet gdyby miał taką możliwość - strzał oddano ślepym nabojem, więc kierunek, w którym skierowane było pokładowe działo tak czy inaczej nie miałoby znaczenia.


- Jaki okręt wojenny jest najsilniejszy na świecie?
- ?
- Aurora.
- ???
- Jeden raz wystrzelił, a do tej pory wszystko się wali!
Popularny rosyjski dowcip


Statek zwodowano w 1900 r., zaś w skład Floty Bałtyckiej włączony został trzy lata później.
Sam car Mikołaj II uczestniczący w wodowaniu, ochrzcił krążownik imieniem „Aurory” - starożytnej bogini jutrzenki. Imię statku nie odnosi się jednak bezpośrednio do bogini, ale do ostatniego z rosyjskich bojowych żaglowców – fregaty o tym samym imieniu, która wsławiła się podczas obrony Pietropawłowska w czasie Wojny Krymskiej (1853-56).

Aurora podczas bitwy - obraz ze zbiorów Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej Marynarki WojennejAurora uczestniczyła w wojnie rosyjsko-japońskiej, potem przez dwanaście lat była statkiem szkoleniowym. Brała udział w I WŚ, uczestniczyła w obronie miasta w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej - od 1941 r. statek stacjonował w porcie pobliskiego Oranienbaumu, gdzie wchodził w skład baterii przeciwlotniczej. Trudno zliczyć ile razy był uszkadzany (raz nawet zatopiony), remontowany i modyfikowany w czasie swej służby i ile w tym momencie zostało w nim z historycznego, zwodowanego ponad sto lat temu statku.

W końcu uczyniono z Aurory symbol rewolucji. Jak już ustaliliśmy - nieco na wyrost. W 1948 r. krążownik postawiono na „wieczną stajankę” przy Pietrogradzkim Nabrzeżu. Został pomnikiem-muzeum, dziś jest filią Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej.

Znana piosenka „Co Ci się śni, Auroro?”We wrześniu 2014 r. Aurorę odholowano do kronsztadzkiej stoczni na generalny remont (ostatnio remontowana była w 1984 r.), po niemal dwóch latach, w lipcu 2016 r. powróciła na miejsce swojej "wiecznej stajanki".

Opuszczenie przez Aurorę swojego zwyczajowego miejsca postoju było dla miasta wielkim wydarzeniem. W samym środku dnia podniosły się zwodzone mosty nad Newą i krążownik ciągnięty przez holowniki powoli ruszył z miejsca, tym samym obalając jeden z wielu mitów na swój temat - uliczna plotka głosiła, że statek jest przytwierdzony do dna kanału na stałe i nie może pływać samodzielnie. Aurora tłumnie odprowadzana przez mniejsze pływające jednostki (a nawet skutery wodne) wywołała na ulicach żywiołowe reakcje. Tłumnie zebrani wzdłuż nabrzeża ludzie klaskali, trąbiły okrętowe syreny i samochodowe klaksony, weterani salutowali.  

Materiał NoComment TVDziwnie było patrzeć na nabrzeże, na którym brakowało najbardziej charakterystycznego punktu, jakby na stałe wrosłego w krajobraz Petersburga. Aurora jednak jest już z powrotem i na pewno wybiorę się zobaczyć odnowioną ekspozycję.

Krzysztof

Informacje:

Adres: Petrogradskaya nab. (Петроградская наб) - stacja metra Gorkovskaya, potem 15 min. piechotą.
Strona: www.aurora.org.ruKomentarze  

0 #1 Kara13obw 2019-10-27 10:06
Сексуальная, созрелая мамочка с громадными буферами мастурбирует собственному сыну мама дрочит дочке
во время массажа. Натерев свои буфера и алую головочку пениса, мамка сначала взялась руками мнуть пенис молодчика, а после взялась онанировать его своими здоровенными, обалденными сисяндрами порно мать и сын амалия
онлайн.
Жми на скриншот чтоб повидать всю сексуальность данной зрелой мамы в этом ролике секс с стройной мамой
!!!
Cytować
0 #2 JustinMot 2019-11-18 09:59
За нашими плечами было совершено огромнейшее количество проектов, именно поэтому мы понимаем хороших моменты технологических конструкций и их комплектующих. В связи с этим наши сотрудники подыщут приемлемое оснащение Станции пожаротушения и Шнеки из конструкционной и нержавеющей стали для любого вашего объекта строительства. Наша компания это полный наборслужб вобласти очистных сооружений. Мы рады проделать как разные проекты по исследованию, проектированию, изготовлению или возведению очистных зданий, так и в комплексе провести в жизнь проект какой-нибудь трудности и эффективности.
Фирма выполняет работы по проектированию, выпуску,установке и пуско-наладке такого оборудования, как канализационных дробилок и локальные очистные сооружения и так далее. Полный список производимого нашей фирмой парка оборудования вы в силах посмотреть в рубрике Продукция.

Ремонт очистных сооружений -

барабанная решетка
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

2.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour