Aurora na nabrzeżu25 października 1917 r. o godz. 21.40 strzał oddany z krążownika Aurora w kierunku Pałacu Zimowego dał sygnał rewolucyjnym siłom bolszewików do szturmu na pałac i rozpoczęcia powstania - tyle obowiązująca po rewolucji październikowej, oficjalna wersja wydarzeń. Prawda jednak nie do końca pokrywa się z bolszewicką wersją i nieco odziera „Czerwone Żelazko”, jak często nazywano Aurorę, z patetycznej symboliki. Faktu, że statek wiele przeżył i wiele widział podważyć jednak nie sposób.

Dziobowe działo krążownika - to z niego oddano sławny strzałWystrzał Aurory nie był jedynym i tym bardziej pierwszym. Sygnał do rozpoczęcia powstania dano z Pietropawłowskiej Twierdzy - Aurora strzeliła w odpowiedzi, potwierdzając tym samym swoją gotowość. Druga sprawa, że statek znajdował się w tym czasie przy Angielskim Nabrzeżu, skąd nie miałby możliwości strzelić w kierunku Zimowego Pałacu. Nawet gdyby miał taką możliwość - strzał oddano ślepym nabojem, więc kierunek, w którym skierowane było pokładowe działo tak czy inaczej nie miałoby znaczenia.


- Jaki okręt wojenny jest najsilniejszy na świecie?
- ?
- Aurora.
- ???
- Jeden raz wystrzelił, a do tej pory wszystko się wali!
Popularny rosyjski dowcip


Statek zwodowano w 1900 r., zaś w skład Floty Bałtyckiej włączony został trzy lata później.
Sam car Mikołaj II uczestniczący w wodowaniu, ochrzcił krążownik imieniem „Aurory” - starożytnej bogini jutrzenki. Imię statku nie odnosi się jednak bezpośrednio do bogini, ale do ostatniego z rosyjskich bojowych żaglowców – fregaty o tym samym imieniu, która wsławiła się podczas obrony Pietropawłowska w czasie Wojny Krymskiej (1853-56).

Aurora podczas bitwy - obraz ze zbiorów Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej Marynarki WojennejAurora uczestniczyła w wojnie rosyjsko-japońskiej, potem przez dwanaście lat była statkiem szkoleniowym. Brała udział w I WŚ, uczestniczyła w obronie miasta w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej - od 1941 r. statek stacjonował w porcie pobliskiego Oranienbaumu, gdzie wchodził w skład baterii przeciwlotniczej. Trudno zliczyć ile razy był uszkadzany (raz nawet zatopiony), remontowany i modyfikowany w czasie swej służby i ile w tym momencie zostało w nim z historycznego, zwodowanego ponad sto lat temu statku.

W końcu uczyniono z Aurory symbol rewolucji. Jak już ustaliliśmy - nieco na wyrost. W 1948 r. krążownik postawiono na „wieczną stajankę” przy Pietrogradzkim Nabrzeżu. Został pomnikiem-muzeum, dziś jest filią Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej.

Znana piosenka „Co Ci się śni, Auroro?”We wrześniu 2014 r. Aurorę odholowano do kronsztadzkiej stoczni na generalny remont (ostatnio remontowana była w 1984 r.), po niemal dwóch latach, w lipcu 2016 r. powróciła na miejsce swojej "wiecznej stajanki".

Opuszczenie przez Aurorę swojego zwyczajowego miejsca postoju było dla miasta wielkim wydarzeniem. W samym środku dnia podniosły się zwodzone mosty nad Newą i krążownik ciągnięty przez holowniki powoli ruszył z miejsca, tym samym obalając jeden z wielu mitów na swój temat - uliczna plotka głosiła, że statek jest przytwierdzony do dna kanału na stałe i nie może pływać samodzielnie. Aurora tłumnie odprowadzana przez mniejsze pływające jednostki (a nawet skutery wodne) wywołała na ulicach żywiołowe reakcje. Tłumnie zebrani wzdłuż nabrzeża ludzie klaskali, trąbiły okrętowe syreny i samochodowe klaksony, weterani salutowali.  

Materiał NoComment TVDziwnie było patrzeć na nabrzeże, na którym brakowało najbardziej charakterystycznego punktu, jakby na stałe wrosłego w krajobraz Petersburga. Aurora jednak jest już z powrotem i na pewno wybiorę się zobaczyć odnowioną ekspozycję.

Krzysztof

Informacje:

Adres: Petrogradskaya nab. (Петроградская наб) - stacja metra Gorkovskaya, potem 15 min. piechotą.
Strona: www.aurora.org.ruKomentarze  

0 #1 Jolka 2019-10-15 01:18
Witam, osobiście absolutnie zgadzam się z powyższym !
Cytować
0 #2 odedevezu 2019-10-15 01:24
http://mewkid.net/buy-xalanta/ - Amoxil Dose For 55 Pounds Buy Amoxicillin Online Without Prescription qcz.cvxc.popetersburgu.pl.yrb.qo http://mewkid.net/buy-xalanta/
Cytować
0 #3 azeyaduhu 2019-10-15 01:58
http://mewkid.net/buy-xalanta/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin hek.secv.popetersburgu.pl.sfq.fa http://mewkid.net/buy-xalanta/
Cytować
0 #4 ephene2 2019-10-17 22:26
Предположим, вы собственник нового интернет-сайта, который имеет приятный современный дизайн, удобную навигацию и нужную для гостей рекламную информацию. Но клиентов нет. Что делать? Если вы владеете собственным делом мы поможем вам создать продающийся сайт. Само собой разумеется, ни одно настоящее либо виртуальное предприятие не может продвигаться независимо. Любой торговой фирмы надлежит подмога в приобретении популярности, а во Всемирной сети без нее решительно не обойтись из-за бешеной конкурентной борьбы.Мы занимаемся разработкой веб сервиса. Мы всегда готовы запустить полноценный портал в течение пяти дней. Сверх оформления отделанных онлайн-сайтов, мы выполняем служба тех. поддержки: уместное продление хостинга и домена, добавление контента на сервис, размещения известий. Наши услуги помогают вам стать лидером на просторах интернета.

Как продвигать в буржунете
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

5.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour