Smoki na ceramaicznym niebieKażdy chyba dostał kiedyś prezent, który najchętniej chciałoby się schować, żeby na niego nie patrzeć. Albo taki, który ewidentnie osoba obdarowująca sama od kogoś dostała i właśnie próbuje się go pozbyć. Petersburg też dostawał masę prezentów (zwłaszcza na swoje trzechsetne urodziny) i na pewno nie wszystkie radują dziś jego mieszkańców. Tak jest np. z chińskim Ogrodem Przyjaźni.

Mały pawilon, a za nim graffitiPetersburg ma ok. stu miast partnerskich ("siostrzanych miast"), z którymi utrzymuje bliższe stosunki - jednym z takich miast jest chiński Szanghaj. To właśnie władze tego miasta podarowały Petersburgowi tę miniaturę swojego Ogrodu Radości na trzechsetny jubileusz. W ten sposób w Północnej Stolicy pojawił się kawałek Chin. Niestety chyba w nienajlepszym miejscu - wciśnięty w przestrzeń między ścianami dwóch kamienic przy jednej z głównych ulic centrum miasta.

W ogrodzie zorganizowano małe oczko wodne, nad którym przerzucono kamienny mostek - dookoła wiedzie ścieżka, wokół której zasadzono chińskie drzewka. Jest też niewielki pawilon, którego pilnują dwa posągi mitycznych strażników - lew i lwica shi.

Ozdobne gonty w większości są połamane, szkoda!Ogród przedstawiał się zapewne całkiem ładnie, kiedy został przekazany na użytek mieszkańców miasta, niestety dziś już nie można tego o nim powiedzieć. Większa część ozdobnych gontów na daszkach jest połamana, oczko wodne całkiem zarosło, dookoła walają się pety i słonecznik. Wygląda na to, że władze Petersburga całkiem zapomniały o swoim prezencie.

Jeśli jednak będziecie w pobliżu, warto tutaj zajrzeć na chwilę. Można zrobić sobie zdjęcie przy ścianie z porcelanowymi smokami (chociaż ten element ogrodu wciąż jest w dobrym stanie) i wmówić znajomym, że odwiedziło się Państwo Środka ;)

Krzysztof

Adres: Lityejnyj Propsekt 13-17. Stacja metro Chernyshevskaya, potem ok. 10 minut piechotą.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

5.jpg

Podczas uroczystości urodzin Waslievskiej Wyspy na Dziobowych Kolumnach co roku zapalany jest ogień.

Facebook

Główny Partner