Czas jechać!
Od początku lipca 2019 roku, pojawiła się możliwość wjechania do obwodu Kaliningradzkiego na podstawie uproszczonej, bezpłatnej wizy elektronicznej.

Z kolei z początkiem października 2019 roku, obywatele Polski (oraz jeszcze 52 krajów świata), mają możliwość wjechania na terytorium Sankt Petersburga i całego obwodu Leningradzkiego na podstawie bezpłatnych, elektronicznych wiz.

W praktyce oznacza to sporą oszczędność pieniędzy - zwłaszcza jeżeli załatwialibyśmy wizy przez pośredników. Nie trzeba również martwić się o vouchery turystyczne, na podstawie których wystawiano wizę do tej pory. Z dokumentów potrzebnych do wystawienia wizy pozostaje jedynie ubezpieczenie zdrowotne.

W jaki sposób można uzyskać bezpłatną wizę do Petersburga? Należy wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej i wypełnić tam elektroniczny wniosek wizowy: https://evisa.kdmid.ru/
(strona dostępna jest w języku angielskim i rosyjskim)

Oto krótki poradnik przygotowany na podstawie strony rosyjskiego MSZ, zawierający w skrócie najważniejsze informacje po polsku:

Dostępne są bezpłatne wizy następujących kategorii:
- zwykła turystyczna
- zwykła biznesowa
- zwykła humanitarna

Paszport i dokumenty:

- Nasz paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty złożenia wniosku wizowego. Powinny być w nim wolne miejsca dla pieczątek.
- Należy mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową na cały okres pobytu na terytorium Rosji. Ubezpieczenie musi opiewać na sumę 30.000 euro. Koszt polisy zależy od wybranego ubezpieczyciela, ich wybór jest ogromny. W zależności od wybranej opcji koszt może być różny, cena z reguły nie powinna przekroczyć 100 zł.

Terminy:

- Wniosek wizowy należy złożyć nie wcześniej niż 20 dni przed przewidywaną datą wjazdu i nie później, niż 4 dni do tej daty.
- Czas rozpatrywania wniosku wizowego – 4 dni.
- Wiza pozostaje ważna przez 30 dni od daty wydania.
- Na podstawie elektronicznej wizy, można przebywać na terytorium obwodu Leningradzkiego i Petersburga przez 8 dni licząc od daty przekroczenia granicy.
UWAGA – 8 dni nie oznacza w tym przypadku pełnych 8 dób (192 godzin). Należy opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej do godz. 23.59 w dzień poprzedzający rozpoczęcie ostatniej doby.

Przejścia graniczne:

Na terytorium Petersburga i obwodu Leningradzkiego można wjechać TYLKO przez następujące przejścia graniczne:
1. Powietrzne – lotnisko Pulkovo.
2. Morskie – Port Morski Petersburga, pasażerski port Petersburg.
3. Lądowe – z terytorium Estonii - Iwangorod (Ивангород). Z terytorium Finlandii - Torfianowka (Торфяновка), Brusnicznoje (Брусничное), Swietogorsk (Светогорск).
4. Piesze - z terytorium Estonii - Iwangorod (Ивангород).
Terytorium Federacji Rosyjskiej można opuścić również tylko przez wymienione przejścia graniczne.

Należy mieć to szczególnie na uwadze przy planowaniu wycieczki drogą lądową, korzystając z usług popularnych przewoźników autobusowych. Uważnie sprawdzajcie marszruty autobusów!

Wypełnianie wniosku:

1. Dobrze jest zapisać sobie numer wniosku – przyda się, jeżeli będziecie chcieli wrócić do wypełniania później (np. jeżeli brakuje jakichś danych). Trzeba również podać hasło, zapiszcie je.
2. Fotografia do wniosku powinna być:
- nie starsza, niż pół roku
- na jasnym, jednolitym tle
- twarz na fotografii z neutralnym wyrazem, skierowana prosto w obiektyw
- oczy powinny być całkowicie widoczne (nieprzykryte włosami, oprawkami okularów)
- proporcje wysokości do szerokości fotografii: 45x35

Informacja o statusie wniosku powinna być wysłana na podany adres e-mail, jednak najlepiej śledzić proces na stronie, podając swoje dane: adres e-mail, hasło i numer wniosku - bywa, że wiza jest gotowa wcześniej, niż za przewidziane 4 dni robocze, albo informacja o gotowości wizy nie przychodzi w ogóle na podany adres e-mail!

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pojawi się możliwość pobrania wizy w formacie .pdf i wydrukowania. Ma formę kartki A4 z podanymi we wniosku danymi i kodem do skanowania na granicy - nie wkleja się jej do paszportu.

Krzysztof
02.10.2019Komentarze  

0 #1 Michalina 2019-01-15 10:23
Droga Pani Natalio!

Po Nowym Roku 2019 zdecydowałam,że zbiorę grupę od 12-14 chętnych + ja na wylot do Petersburgana lipiec. Termin lipcowy ale jeszcze dokładnie podam. Chciałam od 20-25 lipca na 5 dni tak jak Wasze biuro oferuje program imprezy. Z Beatką jesterm w kontakcie i wiem,żę teraz jest w Gdyni. Mam pytanie czy jeśli w sobote przylecimy to czy damy radę zobaczyć wszystko to co my zwiedziliśmy. Jeśli sobota to będzie dzień przylotu a środa juz będzie wylot do kraj? Czy zdązymy? Czy vouchery pani pośle do mnie już w tym miesiąc czy na początku lutego? Potrzebowałabym 15 egzemplarzy tych dokumentów. W lutym warto bukować samolot bo są szalone środy z Lot-em a w marcu już trzeba działać z wizami i wnioskami wizowymi.

Pozdrawiam i czekam na odp.
Michalina Stolarczyk- miłośniczka języka i kultury rosyjskiej
Cytować
0 #2 Iwona 2019-04-04 19:32
Witam,
Chciałam zapytać czy istnieje możliwość wykupienia u Państwa wycieczki do Ermitażu z polskim przewodnikiem? Będziemy w Petersburgu 16-18 września.
Iwona Płaszewska
Cytować
0 #3 Krzysiek 2019-04-05 08:12
Cytuję Iwona:
Witam,
Chciałam zapytać czy istnieje możliwość wykupienia u Państwa wycieczki do Ermitażu z polskim przewodnikiem? Będziemy w Petersburgu 16-18 września.
Iwona Płaszewska


Pani Iwono, oczywiście jest. Odezwę się do Pani na prywatny adres.
Krzysztof
Cytować
0 #4 Katarzyna 2019-06-21 15:09
Zamiast vouchera - można pojechać na zaproszenie, jeśli ma nas kto zaprosić:)
Cytować
0 #5 Krzysiek 2019-06-21 18:58
Cytuję Katarzyna:
Zamiast vouchera - można pojechać na zaproszenie, jeśli ma nas kto zaprosić:)


Szczerze mówiąc voucher to minimalny koszt, a osoba robiąca zaproszenie ma z tym trochę chodzenia. No i obowiązek zameldowania zaproszonej osoby na poczcie po jej przyjeździe, wypełniana blankietów itd. Kto był kiedyś na rosyjskiej poczcie, tego w tym momencie powinny przejść ciarki ;)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

5.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour