Wypchane zwierzęta cara Piotra I to z pewnością nie wyżyny taksydermii.Jednymi z pierwszych eksponatów witających gości Muzeum Zoologicznego, są wypchane zwierzęta należące do samego Piotra I, a pochodzące z niegdysiejszych zbiorów Kunstkamery. To jego suczka „Lizetta”, klacz o takim samym imieniu oraz pies „Tyran”. Pierwsze skojarzenie to znane z Internetu „Bad Stuffed Animals”. Zwierzęta wyglądają, jakby najlepsze czasy miały już za sobą, ale nie ma się co dziwić – w końcu stoją w gablocie już trzeci wiek.

Dioramy i "scenki rodzajowe" stanowią dużą część muzealnych zbiorów.Muzeum Zoologiczne w Petersburgu to najstarsze tego typu muzeum w Rosji. Podstawą kolekcji muzeum, podobnie jak w przypadku kilku innych placówek, były zbiory założonej na początku XVIII w. Kunstakamery (oba muzea leżą zresztą po sąsiedzku). Na początku XIX w. zbiory Kunstkamery były już tak liczne i zróżnicowane, że zdecydowano otworzyć na ich podstawie kilka odrębnych muzeów zorientowanych na konkretną dziedzinę wiedzy. Tak powstały, oprócz Muzeum Zoologicznego, również Muzeum Botaniczne i Etnograficzne.

Najbardziej kolorowa jest kolekcja motyli. Muzeum Zoologiczne w Petersburgu to królestwo kości i wypchanych zwierząt. Są tu ptaki, ssaki, płazy, gady, ryby, owady, pasożyty... Od najmniejszych owadów aż po wielkie słonie i nosorożce i żyrafy. Chyba każda zwierzęca rodzina ma to jakiegoś swojego przedstawiciela.

Niewątpliwie jednymi z najciekawszych eksponatów są zwierzęta wymarłe. W muzeum można zobaczyć m.in. krowę morską (niestety tylko szkielet) i wilka tasmańskiego. Największe wrażenie robią jednak szczątki mamutów – muzeum posiada kilka pełnych szkieletów tych wymarłych tysiące lat temu zwierząt. Są nawet dwa małe mamuciątka znalezione na Syberii.

Mały mamut Dima znaleziony na Magadanie.Najlepiej zachowany jest odnaleziony w 1977 r. mały mamut ochrzczony imieniem Dima. Przybył on do petersburskiego muzeum aż z Magadanu! Dimy może akurat nie być na wystawie – mamuciątko często podróżuje po licznych muzeach i wystawach na całym świecie. To w końcu jeden z najlepiej zachowanych egzemplarzy, którym żywo interesują się paleontolodzy z całego świata!

Muzeum Zoologiczne w Petersburgu to żelazny punkt programu dla wszystkich zainteresowanych otaczającym nas światem zwierząt. Dzieci też powinny być zachwycone. Przynajmniej, dopóki nie zaczną dopytywać, dlaczego te wszystkie miłe zwierzątka się nie ruszają.

KrzysztofInformacje:

Adres: Universitetskaya nab. 1 (Университетская наб., д.1).
Najłatwiej dostać się do Muzeum Zoologicznego piechotą ze stacji metra Admiralteyskaya (ok. 15 min.)
Muzeum otwarte w godzinach 11.00 – 18.00
Zamknięte: wtorki
Cena biletu: 200 rub. - dorośli, 100 rub.- uczniowie, studenci, emeryci
Strona muzeum tutaj.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ciekawostki

1.jpg

Facebook

Główny Partner

lena tour